Web 2.0 nedir?


Web 2.0, İnternet sitelerinin bilgi barınağı olmasından işleyen platformlara taşınmasına ve İnternet programlarını son kullanıcılarına hizmetine, kullanıcıların bir bilgi ya da uğraşı paylaşıp tekrar kullanmasına, gelişmiş organizasyon ve kategorilendirme, ve İnternet\\\'in ekonomik değerinin yükselip alçalmasını da tanımlayabilir.

Web 2.0 ilk olarak kullanıldığında, sosyal ağ sitelerini; blog ve vikileri temsil ediyordu.

Web 2.0 ın bizlere kazandırdığı yeniliklerden biri de Etiket Bulutudur. Etiket Bulutu oluşturmak için bloglara, resimlere ve hatta forum lara etiketler yapıştırarak daha sonradan başka kullanıcıların bu yazılara ulaşmasını sağlamaktır.

İlk Web 2.0 konferansında ise; Tim O\\\'Reilly ve John Battelle Web 2.0 prensiplerini şöyle sıraladı:

    Bir platform (ortam) olarak İnternet.
    Verilerin üstün gücü.
    Katılım mimarisi ile ağ etkileri.
    Açık kaynak gelişimi.
    İçeriğin ve servis sendikasının hafif yük getiren işletme modelleri.
    Programların benimsenme döneminin sonları.
    Tek bir aletin üstündeki yazılımlar.
    İlk benimsenenler tarafından kolayca alınabilmesi.

Tim O\\\'Reilly\\\'nin verdikleri örnekler ve şirketler bu ilkeleri kısmen kabul etmiş ve Web 2.0leşmişlerdir. Kabul edenler güçlerini neredeyse tamamen insanlarla ilgili ilişkilerinden ve onların yaptırımlarından alırlar. Kademeleri de çevirim içi ve çevirim dışı özelliklerine değindir.

3. Kademe\\\'de Web 2.0 kullananlar, çevirim dışı iken kullanışlı olmayan sadece çevirim içiyken kullanılabilenlerdir. Bunlar : Vikipedi, eBay, Skype, Youtube, craigslist, del.icio.us, dodgeball, ve Adsense gibi sitelerdir.

2. Kademe\\\'de kullananlar çevirim dışı da hizmet edebilenler ancak çevirim içi avantajlarını kullananlardır. O\\\'Reilly bu kademeye örnek olarak Flickr\\\'ı örnek göstermiştir.
Google\\\'dan Sergey Brin Web 2.0 konferansında

1. Kademe\\\'de programlar ise çevirim dışı da kullanılabilen ama özelliklerini çevirim içiyken kazanabilenlerdir. O\\\'Reilly buna örnek olarak Google Docs & Spreadsheets ve iTunes\\\'u vermiştir.

0. Kademe\\\'de ise çevirim dışı da hizmet edebilenlerdir. Buna örnek olarak O\\\'Reilly MapQuest ve Google Maps gibi haritalandırma programlarını göstermiştir. Ancak, kullanıcıların da katılımlarını kabul edenler 2. kademede gösterilebilir. (Google Earth gibi)

İnternet sitesi odaklı olmayan, email, Anında mesajlaşma ve hatta telefon gibi uygulamalar da Web 2.0 internet hiyerarşisi içindedir.
Türkiye\\\'de Web 2.0

Türkiye\\\'de Web 2.0 iki ayrı açıdan katkı almıştır. Web1.0\\\'dan Web 2.0 dönemine kalan ve popülerliklerini devam ettiren siteler, bunlar Ekşi Sözlük gibi sosyal siteler. Ve de Web 2.0 zamanında ortaya çıkan yeni siteler. Bunların arasında da Yonja, Blogcu Bildirgec, Paymag ve Webrazzi sayılabilir. Daha sonraları da Web 2.0 projelerinin artmasıyla, Web 2.0 haberciliği de popülerleşti. Internet girişimleri adına birçok örnek teşkil edecek projeler gerçekleştirilirken özellikle 2006 yılı sonrasında Türkiye pazarına yurtdışındaki yatırımcıların ilgisi artmıştır.
Web 2.0 dünyasında Türkler

Türkiye\\\'ye yönelik websitesi yapanlar dışında, yurt dışındaki önemli projelere imza atan Türkler de Web 2.0\\\'ı etkilediler. Google\\\'un sahip olduğu Orkut.com sitesinin yapımcısı bir Türk. Bunun dışında Silikon Vadisi\\\'nde risk yatırımcıları, girişimciler ve blogcular da mevcut. Özellikle son dönemde Gittigidiyor.com - eBay.com, Cember.net - Xing.com gibi ortaklık ve anlaşmalar ile daha hızlı ilerleyen sektörde melek yatırımcılar oluşurken diğer taraftan Golden Horn Ventures gibi Venture Capital firmaları da kuruldu.
Teknoloji

Web 2.0\\\'ın karmaşık ve değişim geçiren teknolojinin şemasında hizmet sağlayıcı programları, içerik sendikaları, ileti gönderme iletişim kuralları, tarayıcıların için eklemeler ve yamalar, ve kullanıcı programları bulunmaktadır. Bu farklı ama birbirine bağlı yaklaşımlar Web 2.0\\\'a bilgi depolama, yaratım, ve yayılma olanaklarını daha önceden İnternet sitelerinden beklenenden çok daha detaylıca yapabilmektedir.

Web 2.0 internet sitesi genelde bir takım teknikleri içerebilir:

    RIA Teknikleri (Zengin İnternet Uygulamaları ; AJAX, Adobe Flash, Adobe Flex veya Silverlight bazlı olabilir)
    CSS
    XHTML (ve Mikroformatların kullanımı)
    Temiz ve manalı URLler.
    Folksonomilerin detaylı kullanımı.
    Viki programının tamamen ya da bir bölümde kullanımı.
    Bloglar
    Mashup
    REST ve XML gibi internet hizmeti APIler.

Web 2.0 ile ilgili gelişimler
İnternet bazlı programlar ve masaüstleri

AJAX\\\'ın zengin kullanıcı tecrübesi İnternet sitelerinin kişisel bilgisayarlarda yazım, işlem, sunum, WYSIWYG ve viki sitelerinin birçok özelliğini bilgisayarla yapmalarını sağlamıştır. Halen diğer siteler proje yönetimi özelliklerini de kullanmaktadır. Java bir sitenin video sunumu yapmasına yardımcı olmuştur, Google bu konuda en tanınmış sitelerden biri olan Writely\\\'i de satın almıştır. 0pp Birçok tarayıcı bazlı işletim sistemleri ya da çevirim içi masaüstleri de böylelikle oluştu. Temel olarak masaüstü programı olarak çalışmakta, tam olarak işletim sistemi olarak çalışmamaktadır. Bu servisler kullanıcıların işletim sistemi kullanır gibi kişisel bilgisayar ortamına benzer tecrübe edinmesine yardımcı olmuştur. Bunların karakteristikleri herhangi bir modern tarayıcıda kullanılabilmektedir.

Birçok İnternet tabanlı programlar İnternet\\\'in 1997 ile 2001 arasında şişmesi döneminde ortaya çıkmış ardından yok olmuştur, böylelikle önemli olan birçok kullanıcıya ulaşma görevini yitirmişlerdir. 2005\\\'de WebEx tanınan bu sitelerden Intranets.com\\\'u satın almış, ödediği meblağ da altı yıl içerisinde toplam aldığı yatırıma yakındır.\\\'1\\\'

Web Tasarım ile ilgili en çok sorulanlar
Responsive Web Tasarım Nedir?
Responsive Web Tasarım Nedir? >Web sitesinin kullanıcıların kullandığı cihazların hepsinde ekran boyutlarına uyumlu olacak şekilde kendisini şekillendirecek bir web tasarıma sahip olmasıdır. Yani siz tablet,telefon bilgisayardan girdiğinizde o cihaza uyumlu hal
Web 4.0 nedir ?
Web 4.0 nedir ? >Siber dünyadaki hızlı teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya çalışan yaşlı dünyamız internetteki web 2.0 teknolojisine daha yeni tanışırken şimdi internet karar kulislerinde web 3.0\\\'ı bırakın web 4.0 teknoloji
Web tasarım fiyatları
Web tasarım fiyatları >Web tasarım fiyatları neye göre belirlenmelidir? Bu makalemizi okumadan web sitesi yaptırmamanızı öneririz..
Web Tasarımda önemli noktalar
Web Tasarımda önemli noktalar >Hızla gelişen teknoloji ile birlikte artık hemen hemen tüm markalar, firmalar ve hizmetler web sitesi oluşturmaya doğru yöneliyorlar. Ancak iş web sitesi ile bitmiyor elbette! Kaliteden uzak bir web  tasarımı sizi başarı
Tüm Sıkça Sorulanları Getir
Program House Web Tasarım Hizmetleri
+90 312 230 8899
+90 312 230 3971(Fax)
info@myprogramhouse.com
Yeşilırmak Cad. No 7/8 Çankaya/Ankara


Site Haritası